Bądź sobą nie tylko w domu

Jeszcze zanim się urodzimy, stawiane są przed nami różne wymagania, wyobrażenia o tym, kim będziemy, jak będziemy się zachowywać, gdzie będziemy pracować itd. Te wymagania nie słabną, lecz narastają z naszym wiekiem. Jesteśmy do tego przyzwyczajeni od najmłodszych lat i staramy się temu sprostać, choć często poprzeczka postawiona jest na prawdę wysoko. Jak poradzić sobie z presją świata? Po prostu dojść do tego, że wielu rzeczy nie musisz. Po prostu bądź sobą.

Powiem Ci, że odkąd uświadomiłam sobie ilu rzeczy nie muszę, moje życie stało się prostsze. Przestałam się stresować sytuacjami, na które nie mam wpływu. Uwierz mi, nie mamy wpływu na wiele rzeczy i denerwowanie się przez nie jest bez sensu. Nie musisz tego przechodzić i żyć w sztywnych ramach narzuconych nam przez otoczenie.

Podam Ci teraz kilka przykładów, czego NIE MUSISZ:

 • dbać o ludzi, którzy nie dbają o Ciebie,
 • być idealna,
 • wypełniać zachcianki znajomych,
 • być zawsze w dobrym humorze,
 • mieć czas na wszystko,
 • mieć poukładane życie,
 • znać odpowiedzi na każde pytanie,
 • być najlepsza w każdym aspekcie,
 • znać się na najnowszych trendach,
 • być mistrzem konturowania,
 • tłumaczyć się ze swojego zachowania
 • i milion innych rzeczy.

To, co wymieniłam, to tylko ułamek tego, co można tu wymienić. Napisz proszę w komentarzu, co od razu przyszło Ci na myśl z Twojego życia co Cię obciąża, ale robisz to, bo uważasz, że musisz. Zastanówmy się dlaczego to wszystko robimy? Żeby się wpasować w jakieś towarzystwo, aby komuś się przypodobać, albo nie chcemy “odstawać”, co nawiązuje do tego, żeby się dopasować.

Każdy z nas jest niesamowity i niepowtarzalny

Dlaczego więc chcesz być klonem kogoś innego? Co daje Ci taka powtarzalność? Nasze społeczeństwo doszło do takiego momentu, że ceniona jest indywidualność, a nie kopiowanie.

Pomyśl jak czujesz się, gdy zrobisz coś niesamowitego, co jest po prostu Twoim pomysłem, a jak gdy zrobisz to samo, co milion innych ludzi na świecie.

Nie bój się być sobą i eksperymentować

Nie zawsze wszystkie pomysły zdobędą poklask tłumu, najwięksi pionierzy byli na początku wyśmiewani, ale dążyli do udoskonalenia swoich pomysłów, które do dziś są cenione. Oczywiście nie radzę Ci, żebyś zmieniła w jeden dzień całe swoje życie. Zrób sobie taką pogawędkę z samą sobą i zastanów się kiedy najlepiej się ze sobą czujesz. Czy wtedy, kiedy jesteś spontaniczna, działasz wg własnych pomysłów i instynktów, czy wtedy, kiedy powtarzasz zachowania innych?

Wiadomo, że nie da się zachowywać w każdej sytuacji inaczej niż wszyscy, jednak zachęcam Cię do zerknięcia w głąb siebie. Znajdź to, co daje Ci radość i kiedy najlepiej się z tym czujesz.

Pomyśl o tym ile razy nie zrobiłaś czegoś, na czym Ci zależało, bo stwierdziłaś, że Ci nie wypada, albo pomyślałaś, że ludzie się będą gapić. I co z tego?

Taka jest nasza natura, że przyglądamy się innym.

Zostawiam Cię z tą pracą domową i mam nadzieję, że odważysz się być sobą.

Zachęcam Cię również do wejścia na stronę Michała Pasterskiego, który wyłuskał 12 pięknych cytatów o byciu sobą, które przepięknie podsumowują całość.

 

 

“Chęć stania się kimś innym jest marnotrawstwem osoby, którą jesteś.”

MARYLIN MONROE

 

 

 

Może Ci się również spodobać