Jak wybrać kierunek studiów?

Emocje po wynikach matur już opadły i wiele osób na pewno nadal nie podjęło jeszcze decyzji, jaki kierunek studiów wybrać. Pamiętam, jak pięć lat temu również stałam przed tym ciężkim wyborem. Dzięki temu, że już kończę swoją edukację mogę Ci podpowiedzieć czym się kierować przy wyborze kierunku studiów.

Pięć lat temu stałam przed takim samym wyborem, jak Ty teraz. Starałam się dobrać kierunek studiów, który będzie mi wyznaczał drogę mojej przyszłej kariery zawodowej. Jeśli nie myślisz w ten sposób o studiach, to po ukończeniu studiów możesz mieć ogromny problem ze znalezieniem pracy.

Jak więc dojść do tego, jaki kierunek wybrać? Przejdź ze mną kilka kroków, w których pokażę Ci, dlaczego to takie ważne.

KROK I

Na początek zastanów się, czy chcesz iść na studia. A może to marzenie Twoich rodziców lub chęć dorównania rodzeństwu. Takie powody zazwyczaj prowadzą do tego, że po pierwszym, max. drugim roku studiów masz dość i albo przenosisz się na inny kierunek, albo rezygnujesz ze studiów i zaczynasz pracować. Znam dziesiątki takich przypadków, dlatego chcę Cię ostrzec przed pójściem na studia na czyjeś, a nie TWOJE życzenie.

KROK II

Ok, postanowiłeś, że chcesz pójść na studia. Niektórzy z nas są stworzeni do liczenia lub po prostu mają ścisły umysł, a inni najlepiej radzą sobie z pisaniem, tworzeniem czegoś kreatywnego.

Zastanów się, do której grupy należysz, do umysłów ścisłych, czy do humanistów? Jeśli bez problemów wskazałeś jedną grupę, to powiem Ci, że jesteś w bardzo dobrej sytuacji.

Gorzej mają Ci, którzy dobrze się czują w obu dyscyplinach.

KROK III

Przejrzyj teraz kierunki, które są dedykowane do Twoich umiejętności na uczelniach, do których chcesz rekrutować.

Pamiętaj, że wybór “mniejszego zła” nie jest dobrym pomysłem.

Przeglądając kierunki wczytuj się w plan zajęć, bo często sama nazwa kierunku dużo nam nie powie. Dzięki temu nie poczujesz się oszukany, gdy przyjdziesz na pierwsze zajęcia.

KROK IV

Byłoby najlepiej, gdyby udało Ci się wybrać kilka kierunków, które Cię interesują.

Teraz zastanów się, gdzie po ukończeniu każdego z nich, możesz szukać pracy. Czy te kierunki dadzą Ci wiedzę potrzebną na jakimś stanowisku, na którym chcesz w przyszłości pracować. Jeśli tak, to gratuluję! Dokonałeś właściwego wyboru 🙂


Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam Ci w wyborze kierunku studiów. Daj znać czy moje wskazówki były pomocne i trzymam mocno kciuki, za wyniki rekrutacji 🙂

 

Może Ci się również spodobać