Wiotka skóra, zmarszczki, przebarwienia to ślady upływającego czasu, które są widoczne na naszej skórze i już po trzydziestce mogą być dla wielu osób istotnym problemem. Nic więc dziwnego, że zabiegi odmładzające cieszą się coraz większą popularnością. Obecnie szczególnie cenione są terapie, które bazują na naturalnych procesach regeneracyjnych organizmu. Przykładem jest mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, nazywana wampirzym liftingiem. Ale czy faktycznie ten zabieg jest tak skuteczny, jak to przedstawiają?
Osocze bogatopłytkowe jako metoda odmładzania
Osocze bogatopłytkowe to preparat pozyskiwany z krwi Pacjenta. Zawiera płytki krwi w dużym stężeniu, dzięki czemu charakteryzuje się wysokim potencjałem regeneracyjnym. Te małe, lecz niezwykle istotne elementy krwi mają zdolność do stymulowania procesów naprawczych w organizmie dzięki obecności czynników wzrostu. Dzięki temu osocze bogatopłytkowe zostało wykorzystane przez medycynę estetyczną w zabiegach odmładzających.
Proces pozyskiwania PRP rozpoczyna się od pobrania niewielkiej ilości krwi od Pacjenta z żyły łokciowej, podobnie jak podczas standardowych badań laboratoryjnych. Następnie krew jest poddawana wirowaniu w specjalnej wirówce, co pozwala na oddzielenie osocza od innych składników krwi i skoncentrowanie płytek krwi w niewielkiej objętości. Tak przygotowany preparat jest gotowy do iniekcji, która jest wykonywana w ciągu kolejnych kilkunastu minut.
Zabieg mezoterapii osoczem bogatopłytkowym polega na wstrzykiwaniu przygotowanego preparatu w określone obszary skóry, które wymagają regeneracji i odmłodzenia. Może to być twarz, szyja, dekolt, dłonie lub nawet skóra głowy, w przypadku problemów z wypadaniem włosów. Na skutek iniekcji i działania osocza bogatopłytkowego zostaje pobudzona produkcja kolagenu, czego konsekwencją jest poprawa elastyczności skóry oraz redukcja zmarszczek i blizn.
Czy zabiegi odmładzające osoczem bogatopłytkowym są skuteczne?
Aby uzyskać optymalne rezultaty mezoterapii osoczem bogatopłytkowym, zazwyczaj zaleca się serię kilku zabiegów. Standardowo, dla uzyskania najlepszych efektów, przeprowadza się około od trzech do czterech sesji w miesięcznych odstępach. Pierwsze pozytywne zmiany można zauważyć już kilka dni po zabiegu, jednak pełne efekty są widoczne po kilku miesiącach, gdy skóra zakończy procesy regeneracyjne i zyska na jędrności. Procesy naprawcze, zainicjowane przez czynniki wzrostu, mogą być kontynuowane nawet kilka miesięcy po zakończeniu serii zabiegów, dlatego na optymalne rezultaty trzeba długo czekać, ale z drugiej strony – utrzymują się one wyjątkowo długo. Dla podtrzymania efektów zazwyczaj powtarza się serię zabiegów raz w roku. Warto przy tym wiedzieć, że efektywność terapii może różnić się w zależności od wieku, wyjściowego stanu skóry czy stylu życia Pacjenta.
Dzięki temu, że preparat pochodzi z własnej krwi pacjenta, osocze bogatopłytkowe jest zabiegiem o wysokim profilu bezpieczeństwa. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania. Należą do nich m.in. ciąża, aktywne infekcje skóry, choroby autoimmunologiczne czy przyjmowanie leków wpływających na krzepnięcie krwi. Przed podjęciem decyzji o zabiegu, niezbędna jest więc konsultacja z lekarzem.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o innowacyjnych terapiach z zakresu medycyny estetycznej, skontaktuj się ze specjalistami z Miracki Clinic w Łodzi, Warszawie, Katowicach lub Krakowie.
Tekst promocyjny
Zobacz także: