Czy paski wybielające zęby są bezpieczne?

Często zastanawiamy się, czy różne metody wybielania zębów są dla nas bezpieczne. Jakie są moje doświadczenia w tej kwestii i co na ten temat podpowiedział mi Paweł – student stomatologii? Zapraszam do dalszego czytania 🙂

Paski wybielające zęby z większymi lub mniejszymi przerwami stosuję już od co najmniej trzech lat, a o ich efektach pisałam >> tutaj <<. Przez ten czas zdarzało się, że używałam regularnie pasków przez jakiś czas, dzięki czemu chciałam pogłębić efekt białych zębów. Nie używałam ich jednak dłużej niż przez miesiąc ciągiem. Zazwyczaj używałam ich co +/- 6 dni.

Przez te trzy lata nie zauważyłam, by moje zęby się osłabiły. Starałam się również nie używać w czasie wybielania zębów paskami, past wybielających. Zamiast nich używałam Elmex Erosion Protection – ochronnej pasty do zębów wzmacniającej szkliwo, którą poleciła mi moja pani stomatolog.

O to, czy paski wybielające są bezpieczne zapytałam Pawła – studenta stomatologii.

 

“Jeśli chodzi o paski wybielające to one zazwyczaj nie wyrządzają większych szkód. Jedynym problemem, z jakim ludzie się zazwyczaj spotykają po jakimkolwiek sposobie wybielania, to to, że zęby mogą stać się nadwrażliwe. Wywołuje to pewien dyskomfort podczas przeżuwania. Dodatkowo paski wybielające nie są aż tak skuteczne, jak się wydaje. Nawet jeśli wybielają przednią powierzchnię zęba to paski nie docierają do szczelin międzyzębowych, co może wyglądać odrobinę jak ramka po wybielaniu, a sam efekt nie jest długotrwały. Dlatego jeśli ktoś decyduję się na wybielanie to najlepiej jest skonsultować się z dentystą i dobrać odpowiednią metodę np. jakąś pastę wybielającą albo szynę wybielającą. Jest to odrobinę droższe, ale na pewno efekt jest dłuższy i obejmuje większą część zęba, a nie tylko jego przednią powierzchnię.”

Długotrwałe wybielanie zębów paskami faktycznie może spowodować nadwrażliwość zębów na temperaturę. Jak zatem zadbać o osłabione szkliwo?
“Aby wzmacniać szkliwo to ogólnie wystarczy dbać o naszą dietę aby była bogata w wapń i fluor, czyli przede wszystkim produkty mleczne, ale podczas wybielania wzmacniamy zęby i szkliwo głównie poprzez mycie zębów właśnie dzięki pastom z fluorem. Zdecydowanie jak pasty to z fluorem ze względu ze fluor jest jednym z głównych składników budującym szkliwo“.

Używaliście pasków wybielających zęby? Jak zapatrujecie się na ten sposób wybielania? Chętnie poznam Wasze opinie na ten temat.

Może Ci się również spodobać